Když si necháte nainstalovat ve svém domě samonosné schodiště, co tím vlastně získáte kromě toho, že vám propojí přízemí s prvním patrem? Na schodiště se můžeme dívat i jinýma očima a můžeme v něm spatřit něco víc, než jen schodové stupně, jeden za druhým, jak po nich kráčíme vzhůru nebo dolů.
Schodiště zlepšuje náladu – chůze po schodech napodobuje chůzi do kopce a z kopce. Je známo, že právě horská turistika je velmi účinným nástrojem pro posílení zdraví a zlepšení nálady, protože pohyb v kopcích rychleji uvolňuje do krevního oběhu hormony štěstí – endorfiny. Budete-li se takto pohybovat, budete lépe čelit depresím a úzkostným stavům a také stresovým vlivům. Vyzkoušejte chodit po schodech denně alespoň pět minut v kuse, anebo si jen tak vyšlápněte schody nahoru a dolů, pokud dlouho sedíte na kancelářské židli a pracujete na počítači, uvidíte, že to zafunguje.
Schodiště posiluje dolní končetiny – dolní končetiny sestávají z velké části ze svaloviny a ta je důkladně prokrvována srdcem a krevním oběhem. Pokud posilujete dolní končetiny, posilujete tím logicky i srdce a krevní oběh. Chůzí po schodech si tedy zkvalitňujete a prodlužujete život, proto lze tento pohyb doporučit každému, kdo není vysloveně handicapovaný, špatně pohyblivý nebo nemocný s nutností být na lůžku.
Ploché nohy – víte o tom, že jednou z civilizačních chorob je také docela obyčejný platfus neboli plochá noha? Jde o poměrně závažný problém, který má vliv na držení těla, zakřivení páteře a stav kloubů i vnitřních orgánů. Zároveň jsou ploché nohy skutečně škaredé a mají opravdu daleko k sexy chodidlům s krásnou hlubokou podélnou a příčnou klenbou. Častá chůze naboso po schodech působí jako prevence proti vzniku ploché nohy, podobně jako bosonohá chůze v přírodě. Vyplatí se chodidla nezanedbávat, neboť nesou celou váhu těla a dokud nám dobře slouží, umožňují nám bezproblémový pohyb.