Všichni jsme si vědomi toho, že naše tělo je obzvlášť v zimním období náchylné k chřipkám a nachlazení. Abychom tomu předešli, měli bychom si dopřát co nejvíce vitamínů, nejlépe ve formě čerstvé zeleniny. Obchody jsou plné exotického ovoce, ale zkusme se spolehnout na zeleninu, kterou si vypěstujeme sami, a kterou můžeme sklízet po celé zimní období. Může se vám zdát, že v zimní zahradě není možné pěstovat rostliny, které jsou pro naše zdraví prospěšné.
svazek pórku
Zpestřit jídelníček si můžeme listovou zeleninou
, kapustou, které zimní počasí vydrží. Odolná je i kořenová zelenina, například petržel nebo pastinák. Obě kořenové zeleniny jsou bohaté na stopové prvky a vitamíny, které jsou pro naše zdraví prospěšné. Jsou močopudné a působí pozitivně na močové cesty. Chceme-li, aby si kořenová zelenina zachovala všechny důležité vitamíny, měli bychom ji skladovat v písku a chladném sklepě. Zdravou zeleninou je černý kořen, který je opomíjený, a přesto má na naše zdraví pozitivní účinky. Zelenina, je pro svůj vysoký obsah inulínu vhodná pro diabetiky. Ocení ji i osoby s onemocněním dnou a revmatizmem.

kadeřavá kapustaVyužít můžeme tuto zeleninu zpracovanou tepelně i za studena. Ani zimní pórek ze svého jídelníčku nevynechávejte. V kuchyni ho můžete využít do mnoha jídel tepelně upravený, ale i syrový na posypání chleba nebo jiných pokrmů. Pórek obsahuje vitamín C, bílkoviny, thiamin, niacin a dokonce beta karoten, který obsahuje také mrkev. Pro vysoký obsah vitamínu zařaďte do jídelníčku zimní cibuli, můžeme ji znát pod jiným názvem, ošlejch. V některých asijských zemích se používá jako náhražka chřestu. Mezi otužilou zeleninu, kterou můžeme ze záhonu sklízet po celou zimu, patří kapusta a kadeřávek. Kadeřavá kapusta nejen, že bude zdobit zahradu po celé zimní období krásně zelenou barvou, ale poskytne nám i draslík, železo, beta karoten, vitamín E a C.