Pokud se chcete stát rybářem, nebude vám stačit prut v ruce a podběrák, alespoň pokud se chcete stát oficiálním rybářem s platným rybářským lístkem. Musíte se stát členem Českého rybářského svazu, složit potřebné zkoušky a zaplatit za povolenku. Pokud tedy nevlastníte vlastní rybník či si neplatíte soukromé rybaření v klubových revírech.
Počáteční investice nejsou nikterak vysoké, za rybářský lístek zaplatíte státu jednotnou částku 100 korun na tři roky a rybářskému svazu vstupní poplatek, který se u jednotlivých svazů může lišit.
Za členství zaplatíte 200 korun ročně a povolenka vás bude stát od 600 do 2500 korun, to záleží na vašich preferencích. Zda budete žádat o povolení celosvazové, nebo budete chtít lovit jenom na území jednoho rybářského svazu. Každý člen svazu je povinen odpracovat za sezónu deset brigádnických hodin. Ovšem je celkem běžnou praxí, že se rybáři z brigády vyplatí a svaz si najme na práci odbornou firmu.
Než vyrazíte rybařit
Na samotném začátku je důležité rozmyslet se, jakému druhu rybolovu se chcete věnovat, podle toho pak budete pořizovat potřebnou výbavu. Je ale několik věcí, které předpisuje přímo rybářský řád a které ve vaší výbavě nemůžou chybět:
· podběrák pro vytahování úlovků z vody
· pean na vyndání háčku
· metr na změření délky úlovku
Na kvalitě vybavení se do velké míry odvíjí vaše finanční možnosti. Rybářský prut můžete pořídit už za několik stovek korun, ale jeho konečná cena se může vyšplhat třeba i na několik desítek korun. Záleží na různých faktorech, od kvalitě materiálu přes zpracování až po značku prutu. Další větší částkou je i naviják, který se dá pořídit od osmi set korun, pak háčky, splávky a návnady. Pokud nejste nijak náročný rybář, pořídíte celkem obstojnou výzbroj asi za 2500 korun.
Málokterý rybářem se všem spokojí jenom se základní výbavou a postupem času přikupuje další vybavení v podobě stoliček, vidliček na oporu prutů, nejrůznějších návnad a háčků.