Robotika – ve zkratce: věda o robotických strojích, jejich funkcích a aplikacích – čím dál tím víc zaměstnává světové mechaniky, techniky a programátory. Ve vytváření takzvané umělé inteligence je zapotřebí ještě nějaký čas, nicméně již teď je schopna nabídnout celou řadu (možná) udivujících výkonů. Ty by měly začít více a více pomáhat v budoucnosti lidem. Je to vždy tak růžové, jak se zdá?
Robot x člověk
Kromě dosavadního stupně pomoci (mobilních aplikací, sekaček, uklízecích robotů…) se brzy předpokládá další posun vzhůru. Roboti a celkově umělá inteligence by měla být schopna nahradit člověka v některých úkonech i v určitých zaměstnáních. Například auta bez řidiče jsou již v procesu testování. Odpůrci se děsí možnosti poruch u strojů, příznivci upozorňují na větší spolehlivost, než jaké dosáhne sebelepší lidský řidič už proto, že lidé jsou „limitováni“ emocemi a často také nesprávnými instinkty.
U povolání se do budoucna uvažuje o robotech v nákupních centrech na postu prodavačů či asistentů nákupčího. Automatizací řízení aut by také ubylo potřeby řidičů kamionů, taxikářů či pracovníků pro rozvážecí služby.
Rychlí postup
Co bylo dříve hlavně náplní sci-fi literatury se v některých ohledech stává skutečností. Co už roboti zvládají?
1. Psaní článků – Zahraniční média provedla zkoušku a nechala roboty sestavit několik článků, které poté publikovaly jak weby, tak noviny. Spíše než jako náhrada za novináře by ale měli roboti sloužit coby úspora času a pomáhat jim zpracovávat data.
2. Pomoc při diagnostice nemocí – Celkově se předpokládá, že by jednou byla možná pomoc od robotů v lékařství v ještě větší míře než dosud. Roboti již teď zvládají diagnostiku některých chorob.
3. Skládání melodií – V roce 2017 spatřila světlo světa půlminutová skladba složená robotem.
4. Poker – Robot již v této hře zvládl porazit mistra světa.
5. Odpovídat na otázky – Robot Sophie nejprve dostal občanství a poté absolvovala tiskovou konferenci, kdy odpovídal vcelku obstojně na dotazy novinářů.
6. Učit se – Toto je nejzákladnější faktor dalšího rozvoje v robotice. Roboti se pomocí opakování a shromažďování informací dokáží učit, – melodie, jazyky, obory – procházením dostupné databáze pak dokáží např. rozpoznat postavy na fotografiích lépe a s větší přesností než lidé, nacházet nová a přesnější řešení některých problémů.
Někteří lidé se na tyto dosažené úspěchy dívají s nadšením, jiní se zděšením. Mohou roboti jednou naprosto překonat lidi?